Jauno sportistu talanta attīstībā lielākā loma ir dažādībai

28. maijā, norisinājās tiešsaistes seminārs “Talants. Kā to atrast un attīstīt?” – pirmais šāda veida pasākums Latvijā, kurā piedalījās vietējie un ārvalstu sporta nozares profesionāļi. Eksperti dalījās atziņās par to, kā viņi iemācījušies pamanīt talantu jaunajos sportistos un kas palīdz veicināt bērna izaugsmi gan treniņu procesā, gan ārpus tā. Semināru organizēja programma “Atrodi savu sporta veidu” sadarbībā ar “Maxima Latvija”.

Seminārā piedalījās ne tikai Latvijā zināmi un atzīti treneri, bet arī latviešu izcelsmes profesionāļi, kas karjeru veido ārzemēs. Sporta ārsts Kārlis Ullis uzsvēra: “Bērniem, īpašiem tiem, kas aktīvi nodarbojas ar sportu, ir jāēd ik pēc 3 līdz 4 stundām, lai vienmērīgi uzņemtu nepieciešamo enerģiju. Viņiem jāuzņem sabalansēta un pēc iespējas dabiskāka pārtika, iekļaujot tādus Latvijā pieejamus labumus kā ogas, piena produktus un riekstus.” Savukārt Andrej Lemanis, basketbola treneris Austrālijā, atgādināja: “Treniņu procesā liela nozīme ir ne tikai tehnikas un fiziskās sagatavotības attīstīšanai, bet arī cilvēcīgām attiecībām – starp treneri un sportistiem jāveido savstarpēja uzticība. Tāpat svarīgi atcerēties, ka kļūdīties ir cilvēcīgi – veiksmīgākie cilvēki dzīvē ir tieši tie, kuri nebaidās kļūdīties, bet mācās no tām.”

“Bērna talanta attīstība ir kopdarbs, kas nav iedomājams bez četriem elementiem – sportista vēlmes un mērķtiecības, ģimenes atbalsta un pareizas vides radīšanas mājās, trenera darba un kvalitatīvas sporta skolas, kluba vai organizācijas, kas nodrošina labvēlīgus apstākļus attīstībai,” stāstīja viens no semināra dalībniekiem Dainis Kazakevičs, Latvijas futbola izlases galvenais treneris.

“Lai bērniem atklātu talantus, viņiem ir jāizmēģina daudz sporta veidu jau bērnībā. Tieši tādēļ esam radījuši programmu, ar kuras palīdzību bērns var noskaidrot sev piemērotāko sporta veidu, savukārt treneri var veiksmīgāk atrast nākotnes čempionus. Tā ir programma “Atrodi savu sporta veidu”, kura šorīd darbojas sešās pilsētās: Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Valmierā, Cēsīs, Jūrmalā, un plānojam, ka tuvākajā laikā tā būs pieejama arī pārējās Latvijas pilsētās,” par programmu “Atrodi savu sporta veidu” stāsta tās vadītājs Kaspars Čerņavskis.

“Izcili nākotnes sasniegumi sportā ir atkarīgi no tiem sportistiem, kas tikai šobrīd atklāj savus talantus dažādās disciplīnās, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai mazie sportisti saņemtu nepieciešamo atbalstu. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka aiz katra veiksmīga mazā sportista stāv spēcīgi vecāki, kas sniedz nerimstošu atbalstu un motivāciju, kā arī neatlaidīgi treneri, kuri nepārtraukti mācas un pilnveidojas paši, lai dotu audzēkņiem jaunākās un labākās zināšanas sportā. Tieši tādēļ arī mēs atbalstām mazo sportistu vecākus un trenerus, nodrošinot dažāda veida seminārus par bērnu sportu,” uzsver Jānis Vanags, “Maxima Latvija” Korporatīvais vadītājs.

Tiešsaistes seminārā katrs profesionālais treneris dalījās dažādu komandu un individuālo sporta veidu treniņos gūtajā pieredzē par to, kā attīstīt bērna talantus un motivēt jaunos sportistus. Galvenie ieteikumi un atziņas no treneru stāstītā:

  • jebkura sportista attīstības pamatā ir daudzpusīga izaugsme dažādos sporta veidos,
  • sportistu vecākiem un treneriem jāatrod savstarpēja uzticība, lai sniegtu bērnam labākos apstākļus izaugsmei,
  • par katru sasniegumu bērns jāuzslavē – tas sniedz papildu motivāciju un var pastiprināt bērna interesi un vēlmi censties,
  • liela nozīme bērna veiksmīgā attīstībā ir sadarbība ar fizioterapeitu, kurš var palīdzēt visas profesionālās karjeras laikā.

Seminārā piedalījās bijušais Latvijas hokeja izlases kapteinis Jānis Sprukts, Eiropas un Latvijas labākais vieglatlētikas treneris Andis Austrups, Latvijas futbola izlases galvenais treneris Dainis Kazakevičs, sporta ārsts ASV Kārlis Ullis, karatē kluba VITUS treneris Vitālijs Mišins, Latvijas volejbola izlases galvenā trenere Inguna Minusa, HS Rīga bērnu un jauniešu hokeja treneris Gints Bisenieks, fizioterapeits Raivis Hibšmanis, HK Celtnieks Rīga jauniešu handbola treneris Rihards Leja, basketbola treneris Austrālijā Andrej Lemanis. Semināra video ieraksts atrodams šeit: https://www.facebook.com/atrodisavusportaveidu