Aizmirsi paroli?
Reģistrēties

Sporta ziņas

Gada balva sportā par mūža ieguldījumu – velomehāniķim Arkādijam Svecem

Sporta veidi: Riteņbraukšana.

2017. gada Latvijas Gada balva sportā par mūža ieguldījumu piešķirta vīram, kurš visu dzīvi nepagurstoši veltījis savai lielajai mīlestībai – riteņbraukšanai. Izcilais sporta mehāniķis Arkādijs Svece velosportā aizvadījis vairāk nekā 60 gadus, palīdzot sportistiem sešās Olimpiskajās spēlēs. Balva laureātam tiks pasniegta Latvijas Gada balvas sportā 2017 svinīgajā ceremonijā 21. decembrī kinoteātrī Splendid Palace, kuru varēs vērot tiešajā pārraidē Latvijas Televīzijā.

A.Svece dzimis 1939. gadā Rēzeknē. Pēc zinību apgūšanas dzimtajā pusē Arkādijs, kuram tehniskās lietas lieliski padevās jau no bērna kājas, sekmīgi absolvēja Rīgas 1. arodskolu un vēlāk arī VEF tehnikumu. Vēl mācoties Bērzgales skolā, lielu iespaidu uz Arkādiju atstājis viņa sporta skolotājs Mārtiņš Deksnis, bet riteņbraukšanā ievirzīja izcilais treka velobraucējs Ojārs Siliņš. Velosportā A.Svece nonāca 18 gadu vecumā, iestājoties VEF riteņbraukšanas sekcijā. Kā vienu no lielākajiem panākumiem riteņbraukšanā Arkādijs uzskata uzvaras divos posmos Zvaigžņu braucienā Zemgales šosejas cīņā, kur tika pārspēts vēlākais pasaules čempions Dzintars Lācis. Jāatzīmē arī viņa augstvērtīgie rezultāti PSRS Bruņoto spēku čempionātos.

1964. gadā viņš aktīvāk pievērsās mehāniķa darbam, kļūstot par VEF komandas velomeistaru. Arkādijs palīdzēja gan sieviešu, gan vīriešu komandām gūt visaugstākā mēroga panākumus PSRS čempionātos. Viņa profesionālo darbu pamanīja un novērtēja, uzticot vadīt PSRS treka riteņbraukšanas izlasi. Debiju Olimpiskajās spēlēs kā mehāniķis A.Svece piedzīvoja Seulas Olimpiskajās spēlēs.

Lieliski veicot darba pienākumus, A.Svece bija Latvijas šosejas un treka riteņbraukšanas mehāniķis turpmākajās piecās Olimpiskajās spēlēs. Arkādijs sekmēja Daiņa Ozola olimpisko bronzas medaļu 1992. gada Barselonas Olimpiskajās spēlēs. Tāpat viņš strādāja pasaules un Eiropas čempionātos, un pielika roku Romāna Vainšteina triumfā 2000. gada pasaules čempionātā, Kaspars Ozera otrajā vietā 1993. gada pasaules čempionātā amatieriem. Par A.Sveci uzņemta dokumentālā filma «Pulksteņmeistars Arkādijs Svece».

Kolēģi slavē Arkādija cilvēcību, sirsnību, pozitīvismu un vienreizējo darba tikumu. Viņš allaž jutis līdzi visiem riteņbraucējiem un neskopojies ar padomu, taču, būdams pedantisks, vienlaikus prasījis sportistiem rūpēties par velosipēdu. Par viņa profesionalitāti liecina pamatdarba vietā VEF piešķirtā augstākā – 6. – atslēdznieka kategorija. Arkādijam allaž uzticēja veikt vissarežģītākos uzdevumus, jo vadība un kolēģi zināja, ka viņš tiks ar tiem galā.

Augstās amata prasmes palīdzēja arī velomehāniķa darbā. Riteņbraucēju aprindās klejoja leģendas par Arkādija noslēpumaino instrumentu kasti, kurā bija viss nepieciešamais, lai atjaunotu vai no jauna izgatavotu velosipēdu rezerves daļas, kuras nebija iespējams iegādāties. Līdzgaitnieki uzsver, ka cilvēku ar augstāku darba tikumu, pašdisciplīnu un punktualitāti kā Arkādijam dzīves laikā nav izdevies sastapt.

Arkādija Sveces CV

Dzimis 1939. gada 9. februārī Rēzeknē

Riteņbraukšanā kopš 1957. gada

Pirmais treneris - Ojārs Siliņš

Pirmais klubs –VEF  riteņbraukšanas sekcija

Panākumi sportā – Rīgas čempions un vairākkārtējs godalgoto vietu ieguvējs, Latvijas 1959. gada čempionāta bronzas laureāts grupas braucienā šosejā, trekā - PSRS Bruņoto Spēku čempions grupas braucienā Tulā un bronzas laureāts Ļeņingradā (1959. un 1961. g.), sudraba medaļnieks 1960. gadā 4 km individuālajā iedzīšanas braucienā, četrkārtējs Latvijas čempions garajās distancēs, PSRS trekistu izlases mehāniķis (1986.-1988. g.), Latvijas izlases mehāniķis piecās Olimpiskajās spēlēs un vairākos Eiropas un Pasaules čempionātos.

Izglītība - Rīgas 1. arodskola un VEF tehnikums

Ģimene - precējies, meita un dēls, četri mazbērni

Vaļasprieks – makšķerēšana

Svinīgo ceremoniju Latvijas Gada balva sportā 2017 organizē Latvijas Olimpiskā komiteja un Igo Japiņa sporta aģentūra ar Izglītības un zinātnes ministrijas un Latvijas Sporta federāciju padomes, kā arī sponsoru finansiālu atbalstu. Pasākumu atbalsta Latvijas Dzelzceļš, starptautiskā lidosta Rīga, LOK ģenerālsponsori – LMT un Latvijas valsts meži, LOK sponsori – 4F un Latvijas Gāze, LOK partneri – Latvenergo un Swedbank, pasākuma atbalstītāji – Paulig un Lauretana, kā arī informatīvie partneri: LTV, portāls DELFI, žurnāls 9vīri, radio SWH, žurnāls Sports un JC Decaux. Interesanti

Noskaidrots, kā fiziskās aktivitātes ietekmē skolēnu miega kvalitāti

Miegs ir viens no svarīgākajiem labas pašsajūtas un veselības priekšnoteikumiem gan pieaugušajiem,..

Praktiski padomi kopīgiem ģimenes treniņiem

Arī šogad ģimenes ar bērniem aicinātas piedalīties Lattelecom Rīgas maratona Rimi Bērnu dienas..

Kā vispareizāk uzņemt ūdeni sportisku aktivitāšu laikā?

Nav noslēpums, ka ūdens ir dzīvības un veselības pamats, nodrošinot organismam svarīgu procesu..

Kas jāņem vērā skrienot naktī - elites sportistu ieteikumi

Tradicionāli skriešanas sacensību starti tiek doti dienas pirmajā pusē un aktīvi skrējienu dalībnieki..

Sporta ziņas

Jūlija izskaņā gaidāms ikgadējais Ķekavas velomaratons

Kā izaicinājumiem bagātākais sacensību posms velomaratona dalībniekiem tiks piedāvāta 80 km garā..

"Olimpiskās dienas 2018" pasākumos piedalīsies rekordliels dalībnieku skaits

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) organizētā “Olimpiskā diena 2018” šogad notiks 21.septembrī..

Noslēdzies Pasaules kausa posms ielu vingrošanā Jūrmalā

Sestdien, 16. jūnijā, Majoru pludmalē tika aizvadīts viens no 18 Pasaules kausa posmiem ielu vingrošanā...

Ventspils maratona uzvara Kristapam Bērziņam un Baibai Ažuselei

Aizvadītajā nedēļas nogalē Kurzemes piekrastē latvieši, kā arī viesi no tuvākām un tālākām..

“ERGO Open 2018” posmā Alūksnē scenāriju raksta favorīti

“ERGO Open 2018” Latvijas čempionāta posmā pludmales volejbolā Alūksnē uzvaru izcīnīja ar..

Sporta notikumi

Mediķu turnīrs pludmales volejbolā

Pludmales sporta centrs "Brazīlija", sadarbībā ar Latvijas Ārstu biedrību un “Ārsts.lv”,..

MIX turnīrs pludmales volejbolā

Janvāra pēdējā svētdienā sporta un izklaides centrā "Brazīlija" notiks enerģisks pludmales volejbola..

Turnīrs "Brazīlietis"

Ja svētdienai plāns vēl nav gatavs, un esi gatavs aktivitātēm un sportiskai pēcpusdienai, aicinām..

HoReCa turnīrs

Sadarbībā ar Latvijas Bārmeņu Federācija - L.B.F un “bartending.lv” aicinām bārmeņus, viesmīļus..

Magnum MIX turnīrs

Pirmajā septembra svētdienā aicinām jaukta sastāva komandas bez vecuma vai sagatavotības līmeņa..

ReklāmasLauki ar zvaigznīti (*) jāaizpilda obligāti

Jūsu ziņojums ir veiksmīgi nosūtīts!