Aizmirsi paroli?
Reģistrēties

Sporta ziņas

Olimpietis Mārtiņš Pļaviņš dod padomus, kā motivēt bērnu sportot?

Nav noslēpums, ka fiziskās aktivitātes ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem bērna veiksmīgai augšanai, attīstībai un stiprai veselībai. Taču, kā rīkoties, ja atvase sportošanas vietā priekšroku dod dažādiem mazāk aktīviem brīvā laika pavadīšanas veidiem? Olimpietis, Latvijas Olimpiskās Komitejas (LOK) un LMT bērnu fizisko aktivitāšu eksperimentaiedvesmotājs, kā arī trīs bērnu tēvs Mārtiņš Pļaviņš dalās pieredzē, kā motivēt bērnus sportot un panākt, lai kustēšanās viņiem sagādātu prieku un gandarījumu. 

Pareizās taktikas izvēle

“Bērna vēlme vai gluži pretēji nevēlēšanās sportot nekad nav atkarīga tikai no paša bērna. Nereti vecāki ir tie, kuri mazina atvases motivāciju nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.Redzot, ka bērns maz kustas un brīvos brīžus pavada, piemēram, caurlūkojot sociālos tīklus, tiek uzstādīts kāds sadzīvisks ultimāts, lai piespiestu jaunieti sportot. Diemžēl šāda vecāku autoritātes izrādīšana, piemēram, kaut ko aizliedzot vai ierobežojot, liek bērnam sportošanu uztvert kā sodu, mazinot patīkamās emocijas, ko tā sniedz,” skaidro Mārtiņš Pļaviņš.

Kā norāda sportists, ja vecākiem ir vēlēšanās redzēt savu bērnu sportojot, jāsaprot, ka mērķi izdosies sasniegt daudz veiksmīgāk, ja viņi bērnus pozitīvi motivēs. Protams, svarīgi ir bērnam  izskaidrot un uzskatāmi parādīt, kādas ir mazkustības sekas, taču nevajadzētu cerēt, ka tas būs iemesls, kura dēļ atvase sāks aktīvi sportot.

Kopīga lēmumu pieņemšana

Nonākot pie secinājuma, ka jūsu bērns ir mazkustīgs, vispirms ir jāaprunājas ar bērnu un jāieklausās viņa viedoklī. Iespējams, viņš pats jums pateiks priekšā, kas ir tie iemesli, kāpēc viņam nepatīk sporta stundas, kāpēc nevēlas nodarboties ar dažādām fiziskām aktivitātēm vai varbūt, kuri no sporta veidiem viņam šķiet interesanti un kuros gribētu izmēģināt savus spēkus. 

Ja bērns ir pietiekami komunikabls vai gluži pretēji kautrīgs un vēlas iegūt jaunus draugus, ir vērts apsvērt iesaistīšanos komandu sporta veidos. Savukārt, ja bērns savu ikdienu nevēlas saistīt ar nopietnu sportošanu , noteikti nevajadzētu “mest plinti krūmos”, bet apsvērt alternatīvus fizisko aktivitāšu veidus, kas spētu nodrošināt bērna attīstībai nepieciešamo ikdienas kustību devu. Tās var būt garas, kopīgas pastaigas brīvdienās pie dabas, ģimenes izbraucieni ar velosipēdiem vai regulāri peldbaseina apmeklējumi. Pats galvenais, lai bērns izrādītu ieinteresētību aktivitātēs un tās viņam sagādātu prieku, norāda sportists.

“Dzīvais” piemērs

Nekas tā neiedvesmo sportiskām aktivitātēm kā līdzcilvēku piemērs, saka pazīstamais pludmales volejbolists. “Bērni nereti vēlas sevi personificēt un līdzināties citiem, ietekmējoties un atdarinot savas autoritātes, – to der atcerēties, domājot par atvases motivēšanu kustībai. Ir zinātniski pierādīts, ka bērni daudz labprātāk iesaistās sportiskās aktivitātēs, ja tajās piedalās arī vecāki, tādēļ tā vietā, lai sportotu vienatnē, iesaistiet savās sportiskajās aktivitātēs arī bērnu! Kopīga laika pavadīšana sportojot bērna apziņā nostiprinās pārliecību, ka fiziskās aktivitātes ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Arī es cenšos vasarā ņemt bērnus līdzi uz volejbola treniņiem un gan pirms, gan arī pēc nodarbības ar viņiem kopā uzspējēju bumbu, vai padaru kaut ko citu, ne mazāk aktīvu. Kopīgo sportošanu bērni nu jau ir tā iemīlējuši, ka tagad ar nepacietību gaida vasaru, lai atkal kopīgi varētu doties uz pludmali,” pieredzē dalās Mārtiņš Pļaviņš.

Fiziskās aktivitātes kā spēle

Iedrošinot bērnu fiziskām aktivitātēm, vecākiem jāpatur prātā, ka šo aktivitāšu mērķis ir nevis, piemēram, atvases liekā svara mazināšana, bet gan  prieka un pozitīvu emociju gūšana. “Tieši patīkamās emocijas palīdzēs uzturēt bērnu vēlmi sportot, savukārt, tām izpaliekot, motivācija ātri vien izsīks. Tāpat jāņem vērā, ka bērniem patīk fiksēt savus rezultātus un lepoties ar sasniegumiem, liekot sev justies svarīgiem un apliecinot, ka viņi ir uz pareizā ceļa. Tādēļ papildu motivāciju kustēties palīdzēs radīt dažādas mūsdienu tehnoloģijas, piemēram, sporta viedaproces, kas sportošanu padarīs par sava veida spēli. Uzliekot bērnam uz rokas aproci, kurā uzstādīts konkrētajā dienā pieveicamais soļu skaits vai fizisko aktivitāšu ilgums, atvasei ik dienas būs zināms sasniedzamais mērķis un būs redzamsrezultāts, ar ko lepoties. Ja ģimenē ir vairāki bērni, var sarīkot arī draudzīgu sacensību, lai noskaidrotu, kurš no ģimenes locekļiem nedēļā noiet vairāk soļus u.c. Papildu motivācijai savā starpā varat vienoties arī par kādu nelielu balvu, ko iegūs aktīvākais sacensības dalībnieks,” iesaka sportists.Interesanti

Ineta Radeviča skaidro, kāpēc bērnam vajadzētu nodarboties ar sportu?

Jebkuras fiziskās aktivitātes - gan komandu sports, gan individuālās nodarbības - ne tikai uzlabo..

Olimpietis Mārtiņš Pļaviņš dod padomus, kā motivēt bērnu sportot?

Nav noslēpums, ka fiziskās aktivitātes ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem bērna veiksmīgai..

Latvijas sporta veidu tops 2016

Populārākais sporta veids Latvijā 2016.gadā bija vieglatlētika un skriešana, liecina mediju aģentūras..

65 % Latvijas iedzīvotāju labprāt trenējas vienatnē, 9 % no viņiem tāpēc, ka kautrējas

Sporta apģērbu zīmola 4F šā gada jūnijā veiktais pētījums liecina*, ka vairāk par pusi Latvijas..

Sporta ziņas

Rīgas pavasara rogainings aicina taku skrējējus uz Mežaparku

Svētdien, 26.martā, Mežaparkā norisināsies jau sestais Rīgas rogainings, kas šogad īpaši aicina..

Visā valstī vērienīgi atklāta skriešanas sezona

4. martā, deviņas Latvijas pilsētas apvienojās zibakcijā Mans pirmais skrējiens, ko rīkoja skriešanas..

Līdz Krāsu Serviss Latvijas Čempionāta posmam motokrosā atlicis mēnesis

Jau 2.aprīlī tiks atklāta 2017.gada motokrosa sezona Latvijā. Pirmais Latvijas Čempionāta posms..

Sāksies grandiozākās skolu orientēšanās sacensības

Latvijas Orientēšanās federācija aicina Latvijas skolas piedalīties grandiozākajās skolēnu orientēšanās..

LOK Ģenerālās asamblejas sesija notiks 2017.gada 24.martā

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) Izpildkomiteja paziņo, ka LOK Ģenerālās asamblejas sesija notiks..

Sporta notikumi

HoReCa turnīrs pludmales volejbolā

12. martā “Brazīlijā” notiks pludmales volejbola “HORECA turnīrs” bārmeņiem, viesmīļiem..

Amatieru turnīrs pludmales volejbolā

26. februārī, plkst 11:00 sporta centrā "Brazīlija" norisināsies Amatieru turnīrs pludmales volejbolā. Atrodi..

MIX turnīrs "Dāmas izvēlas"

“Dāmas izvēlas” ir viens no jautrākajiem un atraktīvākajiem pludmales volejbola turnīriem "Brazīlijā". Šim..

Veterānu turnīrs pludmales volejbolā

Veterānu turnīrs ir iespēja pavadīt aktīvu svētdienu aizraujošos dueļos ne vien ar Latvijas,..

Hokeja turnīrs RIPA 2017

Piesaki savu komandu amatieru hokeja turnīram RIPA 2017! Jau 8.JANVĀRĪ (svētdien) Salaspils slidotavā..

ReklāmasLauki ar zvaigznīti (*) jāaizpilda obligāti

Jūsu ziņojums ir veiksmīgi nosūtīts!